Fintag, únor 2025
Guvernér ČNB Aleš Michl uvedl, že bankovní rada ČNB zřejmě sníží sazby o čtvrt procentního bodu. Co čekáte vy a jak bude asi debata bankéřů o sazbách vypadat?
Podíváme-li se na to pohledem platné prognózy ČNB, pak nastavení měnové politiky zůstává stále poměrně přísné. Byť se míra restriktivnosti sazeb v průběhu loňského roku postupně snižovala, sazby stále ještě nepřistály na úrovni, ke které ČNB pravděpodobně směřuje. Soudě podle četných komentářů členů bankovní rady v posledních měsících lze dovodit, že cílem je usadit sazby na přísnější úrovni, než kolik by indikoval stávající odhad jejich hypotetické neutrální úrovně. Prognostickému scénáři by tedy odpovídalo další mírné snížení sazeb na čtvrtečním zasedání 6. února. Z logiky věci vyplývá, že čím více se blížíme k oné odhadované cílové úrovni, tím opatrnější krůčky ve snižovacím cyklu bude ČNB činit – únorových 25 bodů by tomu odpovídalo. Pokud jde o to, o čem se povede debata, bude to nejspíše o proinflačních a protiinflačních rizicích prognózy – odpovídalo by to současné velmi turbulentní době a s ní spojené možné volatilitě trhu.
Klíčovým faktorem pro rozhodnutí bude dle člena bankovní rady ČNB Jana Procházky zveřejnění předběžných dat o lednové inflaci (bude zveřejněna v den zasedání rady ve čtvrtek 6. února). Cenová hladina v prosinci meziročně vzrostla o 3 % a oproti listopadu se meziroční růst spotřebitelských cen zvýšil o 0,2 procentního bodu. Na přibližně jaké úrovni by inflace měla být, aby šly sazby dolů.
Předběžná data o inflaci jsou zatím spíše jen experimentem statistického úřadu, byť ČSÚ avizuje, že se konečná data, která budou k dispozici o pár dnů později, nebudou od předběžného odhadu významně (pokud vůbec) lišit. Statistickému úřadu lze jistě přičíst k dobru, že v tomto vyšel vstříc národní bance, která bude mít v čase měnového zasedání k dispozici o jednu sadu statistických dat více. Nezbývá ovšem než doufat, že prohlášení o tom, že tyto předběžné údaje budou hrát klíčovou roli pro měnové rozhodnutí bankovní rady je jen nedomyšleným komunikačním přešlapem. Průběžně publikované nové statistické údaje samozřejmě v uvažování měnových expertů ČNB zajisté musí hrát jistou roli a je třeba je modelově testovat proti platné prognóze, žádný jeden z těchto údajů však nemůže v rozhodování hrát údajnou klíčovou roli. Kdyby ČNB na takovou metodu práce přistoupila, poškodilo by to porozumění tomu, co a proč dělá a mohlo by to mít i nemilé dopady do inflačních očekávání (viz možné důsledky očekávání adaptivních versus racionálních). Obecná ujištění o tom, že data jsou průběžně sledována a vyhodnocována při úvahách o dalším směřování měnové politiky (tak jak jsme to slyšeli od ECB i od ČNB v minulých měsících) jsou plně dostačující a ničím nepřekvapí. Nelze rozumně z jedné sady dat odpovědět na otázku, na jaké úrovni by inflace měla být, aby sazby šly dolů.
Co dalšího by podle Vás mohlo zapříčinit, aby sazby letos dál klesaly? Procházka pro Bloomberg uvedl, že trajektorie sazeb bude záviset na příchozích datech, dopadu obchodní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, vývoji v německém průmyslu a nestálých cenách, jako jsou potraviny a paliva.
Doba je bouřlivá a odhadovat co dalšího ještě může do nastavování měnové politiky zasáhnout vedle v otázce zmíněných skutečností je spíše věštěním z křišťálové koule než cokoliv jiného. Abychom přidali aspoň jednu věc, pak snad to, že EU a s ní celá Evropa prochází jakousi fundamentální sebereflexí, v níž se střetávají polarizované názory jak zabránit oslabování jejího hospodářského postavení a ztrátě konkurenceschopnosti v globální ekonomice. K čemu to povede (a zda vůbec) a jaké to bude mít dopady je momentálně předčasné odhadovat. Krátkodobě to ale na pohyb sazeb nebude mít vliv.
Na jaké úrovni by sazby mohly být na konci letošního roku?
Mírně nad propočtenou neutrální úrovní pokud se inflace bude vyvíjet dle platné prognózy ČNB – pokud bude inflace nad touto neutrální sazbou, tak asi ještě o něco výše. V tuto chvíli ale asi není důvod spekulovat o výrazně jiné trajektorii úrokových sazeb než jaká je v platné prognóze ČNB.
Jaký očekáváte vývoj kurzu koruny k euru v prvním čtvrtletí letošního roku?
Odhadování vývoje kurzu je jedním z nejtěžších prognostických cvičení, zejména v turbulentních časech, a to ať použijeme modelové propočty nebo jen prostou expertní úvahu, či obojí současně. Když to rozdělíme, tak v tuzemské ekonomice momentálně nejsou vidět žádné strukturální defekty či příznaky neudržitelné makroekonomické nerovnováhy, které by se mohly provalit v krátkodobém horizontu (strukturální a hospodářskopolitické výzvy ve středním a dlouhém horizontu jsou jiným tématem). Pokud jde o vnější prostředí, odhad jeho dopadů na vývoj kurzu je zatížen velkým množstvím nejistot, které nejspíše tkví v probíhající deglobalizaci světového obchodu (ovšem při paralelně probíhající snaze největších hráčů zvětšit svůj podíl na světovém obchodu se všemi výhodami, které jim to může přinést). Nicméně s výhradou toho, že se může stát kdykoliv cokoliv je asi v tuto chvíli nejrealističtější krátkodobý scénář víceméně stability kurzu při běžné úrovni volatility.
Guvernér ČNB Michl chce podle Financial Times do portfolia centrální banky nakoupit bitcoin. Pokud to bankovní rada schválí, investice do bitcoinu, resp. do bitcoinových ETF, bude možná. Dle Michlova návrhu by tak centrální banka mohla držet až pět procent rezerv právě v nejznámější kryptoměně. Co si o tomto záměru myslíte?
Na tento nápad se špatně reaguje, pokud chceme zachovat elementární formulační etiketu. Je to další velmi nešťastný myšlenkový a komunikační přešlap, který se může stát (resp. se již stal) stínem nad reputací České národní banky. Výhrady, které k tomu ve veřejné diskusi odborníků v posledních hodinách zazněly, jsou beze zbytku trefné. Snad z toho dokáže bankovní rada nějak elegantně vybruslit a ten nepříznivý dojem korigovat.
Michl na počátku ledna pro Prima CNN uvedl, že rok 2025 bude rokem nízké inflace a finanční stability. Co by podle Vás mohlo jeho tvrzení ohrozit?
Doufejme, že nenastane nic takového, co by naplnění této předpovědi ohrozilo.